Historie

První zmínky o oddílu Staré Město pocházejí z roku 1945, kdy fungoval jako 5. oddíl pod střediskem Frýdek. Vůdcem oddíl byl L. Forgač, zásupcem A. Mikulec.

Po znovuobnovení skautingu byl 30. září 1991 založen koedukovaný oddíl Staré Město, jehož vůdkyní se stala Jiřina Gřundělová (Bela). V roce 1992 se oddíl rozdělil na dva – dívčí (roj světlušek) pod vedením Bely a koedukovaný (ten působil pouze 1 rok) pod vedením S. Valíčka. Od roku 1993
se stal oddíl opět koedukovaným. Z počátku jej tvořily družiny vlčat a světlušek. Scházeli se u Bely doma, později ve starém opuštěném domku vedle kostele ve Starém Městě. Zařízení klubovny bylo sporé – několik židlí a stůl. S vedením Beli pomáhaly její dcery Radka Gřundělová (Medúza) a Jiřina Gřundělová (Ještěrka).

Od roku 1993 se oddíl scházel v klubovně na ulici Pode Břehy č. p. 262. Jednalo se o místnost a kuchyňku v rodinném domě. Tyto prostory skautům poskytli manželé Maršálkovi. Do období kolem r. 1999 spadá několik divadelních představení, které Bela s oddílem nacvičila. Byly uvedeny
na každoročních besídkách, kde se vždy shledaly s velkým úspěchem. Na prknech Sokolovny vystoupili např. s pohádkami O veliké řepě, Perníková chaloupka, Sněhurka a sedm trpaslíků, Zmoudření kozy Drcany, pásmem z pohádky do pohádky a zpěvohrou Švadlenky.

Z důvodu změny vlastníka domu došlo v roce 2001 k dalšímu stěhování oddílu. Tentokrát pomohla obec a propůjčila skautům dvě místnosti v základní škole. Avšak prostory byly ve špatném stavu, bylo nutné zhotovit nové omítky, podlahu pokrýt novým PVC a další úpravy již na vlastní náklady oddílu. Práce se chopili T. Glomb, A. Maršálek a zedník, stolařství Liška pomohlo s vybavením (kuchyňská linka, kryty na radiátory). V témže roce vznikla nový družina dětí předškolního věku
a prvňáčků – Cvrčci, které vedla Karin Maršálková (Žabka). Naopak zanikla družina skautů – Ostříži.

Ředitelství školy bohužel nebylo skautům nakloněno a po dvou letech ztratili znovu střechu nad hlavou. Nyní již však doslovně. Jiné prostory obec neposkytla a středisko se samo potýkalo s náročnou opravou skautského domu na Kostíkovém náměstí. Toto období nebylo pro oddíl příliš šťastné. Řada členů odešla, družiny se scházely za pěkného počasí venku, v zimě pak v klubovně určené Oglalům (dnešní tělocvična), která však sloužila spíše jako přechodné skladiště materiálu.

V červnu r. 2004 byly ukončeny nejdůležitější práce na opravách skautského domu a vzniklé klubovny se přiřadily oddílům. Získali jsme klubovnu v prvním patře (po frýdeckých skautkách). Rozhodli jsme se zachovat parketovou podlahu a pod vedením p. Fišera jsme provedli její rekonstrukci (zbroušení a nový lak). Pří výrobě staronové podlahy se střídali hlavně J. Gřundělová (Bela), L. Šimík (Jery), K. Maršálková (Včelka), K. Stuchlíková (Štika). Během září proběhlo stěhování nábytku a další zařizování klubovny. V současné době má oddíl registrován 59 členů, přičemž dětí je celkem 42. Od roku 2020 funguje celkem 5 družin, kterými jsou mladší světlušky – Opičky pod vedením Z. Chládkové a N. Klegové, starší světlušky – Chechtálci pod vededním K. Schönviské (Rajče) a V. Kalábové (Váňa), mladší vlčata – Rysi pod vedením V. Kiky (Delfín) a T. Rusiny, starší vlčata – Šedá Smečka pod vedením O. Matuly, J. Kutiše (Cvrček) a poslední družina, která je zároveň jedinou starší skupinou, tvoří skautky – Sovičky pod vedení V. Benediktové (Ufo).