Historie

1. oddíl skautek zahájil svou obnovenou činnost v únoru 1990 a tak už máme za sebou více než 30 let souvislé činnosti. První vedoucí oddílu byla Ivana Kiková a první družinky se jmenovaly Veverky a Šídla. Od té doby se vyměnilo mnoho dalších vedoucích i družinek. (Pokud vás to zajímá podrobně níže najdete odkaz mapující naši historii)

Důležitým milníkem byl tábor v roce 1996, kde při táboření na hradu Vikštějn vznikl náš originální oddílový pokřik: Njetškiv ěninecířz an emsj ilaps, hlad, hlad, hlad.

Dlouhá léta jsme nesly název 2. oddíl skautek, ale vše se změnilo v roce 2000. Již delší dobu si tehdejší vedení pohrávalo s myšlenkou, že budeme mít svůj název a trička.

Od roku 1997 používaly vedoucí při turnajích v ringu název Čochtani. Tato pohádková postava je okouzlila na předchozí víkendové chatě při hře Město, jméno, pohádková bytost. Jelikož se název pomalu sžíval s našim oddílem, tak už jen zbývalo najít vhodného maskota.

5.8. 2000 při výpravě na Šumavě tehdejší vedoucí objevily na rozcestníku, kde stálo Červený potok 964 m.n.m, nakresleného panáčeka. Všechny natolik okouzlil, že se stal vzorem na tričko a naším Čochtanem. 26. 8. 2000 jsme si na táboře konečně poprvé oblékly naše nová oddílová trička, která se nosí do teď.

Prozatím posledním milníkem v naši historii je spojení oddílu skautek s oddílem světlušek. Od 1.9. 2019 tedy neseme název 2. oddíl skautek a světlušek Čochtani.

Našim oddílem prošly zástupy, dětí i vedoucích a všichni na něm zanechali své stopy. Tímto moc děkujeme všem, kteří se k nám přidali a zapsali se jakkoli do historie Čochtaního oddílu. Pokud máš chuť otevři odkaz níže a dopiš do historie vedoucí, družinky a tábory, které si pamatuješ. Případně se přidej do čochtaního adresáře, který slouží pro bývalé členy.